603 528 051
Napište nám kdykoliv! info@super-kvetinace.cz

Jak zvolit správný materiál květináče

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů květináčů a truhlíků, ze kterých můžete vybírat. Jedním z velmi důležitých kritérií takového výběru je pak použitý materiál.

Prvním bodem při rozhodování o vhodném materiálu vašeho květináče by mělo být jeho umístění. Materiály používané pro květináče určené do exteriéru, jako je na příklad hliníkolaminát, jsou odolné proti vůči nepřízni počasí. Neublíží jim tedy ani mráz, ani vysoké teploty a přímý sluneční svit, stejně tak bude mnohem méně pravděpodobné, že je převrhne vítr. Venkovní květináče jsou také voděodolné a mnohé z nich mají řešený odtok přebytečné dešťové vody.

Také je potřeba rozhodnout se, jakou rostlinu chcete do květináče sázet. Velké květiny je lepší sázet spíše do květináčů z těžšího materiálu, abyste zamezili jeho převrhnutí, kdežto něžné a drobné rostlinky si klidně najdou své místo v menších nádobách z podstatně lehčích materiálů.


Kromě samotné velikosti sázených květin je dobré zvážit také jejich nároky na zalévání. Květináče slaměné, proutěné, neglazované nebo květináče z přírodního kamene při přelití pravděpodobně nezadrží vodu a mohou prosakovat, a tím zničit podlahu nebo nábytek - jsou tedy vhodné spíše pro sukulenty. Naopak květiny s velkou potřebou zálivky je dobré dát do květináčů z materiálů, které si poradí s velkým množstvím vody, jako je třeba plast nebo glazovaná keramika.