603 528 051
Napište nám kdykoliv! info@super-kvetinace.cz

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jsou považovány za jedny z nejskvostnějších, ale zároveň nejnáročnějších pokojových rostlin, zejména proto, že se jednotlivé druhy velmi liší ve svých požadavcích na péči. Není však potřeba se jejich pěstování obávat. Při dodržení následujících základních pravidel zvládne péči o ně i méně zkušený pěstitel. 

Nejčastější druhy orchidejí, se kterými se můžete setkat, jsou Phalaenopsis - můrovec. Tento druh je pro svou relativní nenáročnost vhodný i pro ty, kteří s pěstováním orchidejí teprve začínají. Odrůda Vanda patři k nejatraktivnějším druhům orchidejí, které navíc dobře snáší slunce, jež je jinak pro řadu orchidejí problematickým aspektem při pěstování.

  1. Orchideje potřebují dostatek světla, nikoliv však to přímé. Proto je třeba dobře zvážit jejich umístění - není vhodné je umísťovat přímo k oknu, nejen z důvodu slunečního svitu, ale i kvůli průvanu, na který jsou rovněž citlivé.
  2. Další častou chybou při pěstování orchidejí je jejich přelévání. O orchidejích je všeobecně známo, že nemají rády příliš vlhkou zeminu, na tu pak reagují uhníváním kořenů. Rovněž zde vyvstává riziko napadení houbovými chorobami či kyslíkové deprivace rostliny. Zaléváme je tedy 1x týdně nebo je i s květináčem ponoříme do vody a necháme okapat.
  3. Vzhledem ke specifickým požadavkům těchto rostlin jsou na trhu k dispozici speciální květináče pro orchideje, které propouštějí světlo. Za nás doporučujeme různé barvy typu Triola nebo Orchid.
  4. Co se týče doplňování živin - hnojení, je vhodné se držet pravidla méně je více - orchidejím stačí přihnojování ve 14-ti denních intervalech v období od jara do začátku podzimu. Rada od nás - nepřihnojujte orchidej, kterou si nakoupíte v obchodě v plném květu. Počkejte až květy opadají a pak teprve začněte hnojit. My hnojíme pomocí banánových listů.

Jak na BANÁNOVÉ HNOJIVO domácí výroby?

1-2 banánové slupky sloupnuté z banánu/ů nechte 2 dny odstát v 1 litru vody. Po celou dobu luhování nechte banánovou slupku s vodou v ledničce. Tento výluh posléze sceďte a smíchejte s čistou vodou v poměru 1:1.

Takto získané banánové hnojivo používejte místo zálivky. Jeho maximální životnost je jeden týden, musíte jej ovšem mít po celou dobu v ledničce. Před samotným zaléváním ho nechte chvíli v pokojové teplotě "ohřát".